Třikrát výhodný nákup

Pavel Víšek
„Parketu“ čínské značky GoGEN, která není na našem trhu žádným nováčkem, představuje spotřební elektronika se zajímavým poměrem užitné hodnoty k ceně. Potvrzuje to i trojice supraaurálních sluchátek s uzavřenými mušlemi na uši HC-01R, HCD-61B a HBTM-81BL, poslední vybavená navíc také bezdrátovou technologií Bluetooth.

Pokud sledujeme profily novinek renomovaných globálních značek z vyšších kategorií, obvykle nám chybí fantazie, jaké modely vlastně nastavují průměrnou cenu sluchátek na domácím trhu. Podle agentury GfK Czech se tuzemští kupci nijak zvlášť neodvazují, když ceny se pohybují od špuntů za typických 300 Kč po velká bezdrátová sluchátka s Bluetoothem za dvě tisícikoruny, samozřejmě pokud od celkové částky odečteme obligátní „baťovskou desetikorunu“ (S&V 10/16). Do těchto mantinelů se vejdou všechny tři modely sluchátek GoGEN, jež na první ohled zaujmou solidním provedením.

Plasty i kov
Pokud budeme koncové ceny sledovat vzestupně, jako první si o pozornost říkají sluchátka HC-01R. Hlavový most tvoří tvarovaný pásek z nerezové oceli, který je z velké části čalouněný dobře prodyšnou polyuretanovou kůží a na vnitřní straně rovněž měkce polstrovaný. Obě provedení staví hlavně na kontrastu bílého kovu a černé, rozdílový prvek tvoří červená anebo černá u vnitřního čalounění, „štupovacích“ nití, průzvučné tkaniny, jež chrání měniče před pronikáním nečistot, i detailů mušlí. Kruhové plastové mušle, jež jsou na vnější straně jemně pogumované, lze výškově polohovat tak, aby se přizpůsobily víceméně každé hlavě; osazené jsou dynamickými měniči (ø 40 mm). Tlak hlavového mostu je decentní, protože čalounění měkkých náušníků zmiňovanou polyuretanovou kůží pokračuje i v části nad oběma měniči, která je samozřejmě hustě perforovaná: toto řešení efektivně uzavírá prostor mezi ušními bubínky a měniči, což mimo jiné podmiňuje dobrou reprodukci basů. Kabel o délce 120 cm je vyvedený jednostranně z levé mušle (kanálky rozlišují písmena L a R a vnější straně koncovek hlavového mostu) a končí pozlaceným 3,5mm jackem. Vzhledem k ceně sluchátek ve výbavě nenajdeme žádné další příslušenství, což výrobci opravdu nelze zazlívat.
Pouhých 200 Kč si připlatíme za jiná, designově výraznější supraaurální sluchátka HCD-61B v jediném provedení, kombinujícím černou s přírodní barvou kovu. Jejich hlavový most tvoří zapouzdřený ocelový pásek, který je na vnější straně čalouněný (křížem prošitou) hrubší bavlněnou tkaninou, jež na vnitřní polstrované straně ustupuje umělé kůži. Výškově polohovatelné posuvky po obou stranách přecházejí ve sklopné mechanismy, umožňující sluchátka složit do kompaktnějšího tvaru (ani zde však s ohledem na cenu nelze očekávat ani měkké transportní pouzdro). Koncovky z tlakově litého kovu přecházejí v reliéfní zesílení hlubokých (na povrchu pogumovaných) mušlí, osazených dynamickými měniči (ø 40 mm), jež chrání před poškozením a nečistotami „sendvič“ hustě perforovaného plastu a průzvučné tkaniny. Přítlak mostu je přiměřený, uživatelský komfort zvyšují měkce polstrované náušníky, čalouněné umělou kůží. Odpojitelný kabel o délce 120 cm končí na obou stranách 3,5mm pozlacenými jacky a připojuje se do konektorové zdířky na dolní hraně levé mušle (kanály rozlišují litery L a R na vnitřní straně sklopných mechanismů).

Modrý zub pro každého
Do tisícikoruny se cenou vejdou bezdrátová sluchátka jen zřídka, ale model HBTM-81BL s rozhraním Bluetooth představuje tento případ. Tady bychom se však v popisu z velké části opakovali se sluchátky HC-01R, pozornost proto zaměříme pouze na odlišné znaky.
Jediné provedení staví hlavně na černé barvě, které se kromě (imitace) bilého kovu vymyká ještě modrá linka po obvodu obou mušlí. Širší je čalounění hlavového mostu, provedené na vnější straně hrubší umělou kůží (s reliéfně vytlačeným logem GoGEN), jež na vnitřní, měkce polstrované straně přechází v jemnou polyuretanovou kůži. Značení kanálů se přesunulo na výraznější kovové vsadky, kterými jsou opatřené konce hlavového mostu na vnější straně. Náušníky jsou už klasické. Veškeré ovládací prvky, přípojky, kontrolka a v neposlední řadě integrovaný mikrofon jsou soustředěny na vnější straně levé mušle. Tady snadno nahmátneme trojici tlačítek pro ovládání základních funkcí přehrávače včetně regulace hlasitosti, respektive příjem telefonních hovorů. Port micro-USB slouží slouží k dobíjení vestavěné baterie, jež má výdrž na solidních 12 hodin přehrávání hudby (mladší verze rozhraní Bluetooth totiž vykazuje menší energetickou náročnost). Zdířka pro přibalený signálový kabel o délce 120 cm, zakončený po obou stranách pozlacenými 3,5mm jacky, umožňuje sluchátka provozovat v pasivním režimu vypnutá, případně s vybitou baterií. Z hlediska parametrů se navzájem liší trojice sluchátek nevýrazně. Jmenovitá impedance 32 ohmů se hodí pro venkovní poslech, citlivost odpovídá velice slušnému standardu. Zvukově nejblíže si stojí modely HC-01R a HBTM-81BL, které nabízejí čistý a kmitočtově vyvážený zvuk se štědrým základem měkčích basů, absence jemných detailů ve středním pásmu a menší transparentnost patří mezi typické znaky levnějších sluchátek. Více nabízejí sluchátka HCD-61B s dynamičtějším projevem a lepší transparentností, důraznější výšky mají jasnější charakter, basů je sice o něco méně, ale oproti oběma výše zmíněným modelům jsou přesnější.


SLUCHÁTKA GOGEN HC-01R, HCD-61B A HBTM-81BL: 599 Kč/799 Kč/999 Kč
Rivalové: první dva modely – TDK ST170 (799 Kč; S&V 8/14); sluchátka s Bluetooth – Lamax Beat Blaze B-1 (1 190 Kč; S&V 8/16)


Komentáře

Jakub Peths
9.1.2017 19:41
Jak by obstály tyto sluchátka Gogen HCD-61B v porovnání se Superluxama HD662F?

Přidat komentář