Mušle jako kabriolet

Pavel Víšek
Mušle jako kabriolet Značka HiFiMAN zatím proslula především magnetoplanárními sluchátky (např. HE 1000 ve S&V 9/15), ale originalitou nešetří ani u elektrodynamických modelů. Interesantní sluchátka s mušlemi kolem uší Edition S díky poslouží konstrukční finese jako uzavřená i otevřená. Opakovatelná konverze zabere jen pár sekund.

Uzavřená sluchátka se dříve potýkala s konkrétností basů a nepříliš transparentními výškami, ale zvuk posunulo výš otevření měničů ze strany za membránami: jejich menší tlumení přineslo dokonalejší reprodukci hlubokých tónů i průzračné výšky. Mladší generace uzavřených sluchátek vyspěly, ale fyzikální zákony platí nadále. Sluchátka otevřená samozřejmě vykazují horší pasivní izolaci při pronikání hluku z okolí i reprodukované hudby v opačném směru. Flexibilní model Edition S na vnějších stranách mušlí disponuje magneticky aretovanými kovovými krytkami s nepřehlédnutelným logem, které přesně lícují. A stačí chvilka na rozhodnutí, zda nám právě na ulici více vyhovuje jejich konstrukce uzavřená, případně doma otevřená. Jediné provedení spojuje přírodní barvu anodizovaného hliníku s černou.

Unikátní dualita
Hlavový most tvoří pásek tvarované nerezové oceli v plastovém pouzdře, které je na vnější straně měkce polstrované a čalouněné jemnou polyuretanovou kůží; na koncích přechází v posuvky, jejichž výšku lze přesně nastavit, protože mají na každé straně třináct aretovaných poloh. Hliníkové vidlice jsou uchyceny ve sklopných (a zčásti také otočných) mechanismech, takže sluchátka se přizpůsobí každé hlavě a lze je také snadno uložit do přibaleného pevného pouzdra na zip. Dvoubodově uchycené otevřené mušle s rámy z anodizovaného hliníku, jež mají sražené hrany a netypický tvar lichoběžníků se zaoblenými vrcholy, jsou osazeny velkými dynamickými měniči (ø 50 mm). Konstrukci rámů po obou stranách uzavírají hustě perforovaný plech a jemná průzvučná tkanina s nízkou akustickou impedancí: na vnějších stranách jsou defaultně vybavené výše zmiňovanými krytkami, uvnitř přecházejí v měkké a hluboké vyměnitelné náušníky, čalouněné opět polyuretanovou kůží, ustupující ve styku s hlavou měkčímu a hlavně prodyšnějšímu bavlněnému sametu. Most vyvíjí větší, ale stále ještě přijatelný tlak, takže sluchátka na hlavě dobře sedí a neunavují ani při delším poslechu. Duální konstrukce mušlí je sice unikátní, sluchátka však s tenkými odnímatelnými krytkami nepatří zrovna mezi rekordmanky v pasivní izolaci před hlukem pronikajícím z okolí.

Solidní výbava
Kabel se připojuje do zdířky pro 3,5mm jack na dolní hraně levé mušle; kanály rozlišují písmena L a R na kloubech hlavového mostu. Kvalitní kabel s houževnatou izolací má žíly z bezkyslíkaté mědi a končí pozlacenými 3,5mm jacky: u sluchátek přímým, na druhé straně zalomeným. S univerzálním jednotlačítkovým ovladačem s vestavěným mikrofonem se sluchátka stávají headsetem. Kromě kabelu a pouzdra příslušenství zahrnuje ještě adaptér na audio rozvody v dopravních letadlech, který převadí signál ze dvou monofonních konektorů na jeden stereofonní, a redukci na 6,35mm jack (veškeré kontaktní plošky jsou pozlacené). Škoda, že jinak poměrně bohatá výbava postrádá ještě druhý kabel, určený jen osobním přehrávačům. Sluchátka, která s nízkou jmenovitou impedancí 18 ohmů a nadprůměrnou citlivostí vybudí každý chytrý telefon, charakterizuje kmitočtově vyvážený zvuk, nabízející detailně prokreslené střední pásmo s pevným základem poměrně přesných basů i čisté výšky, jež mají malé rezervy v transparentnosti. Ty bez krytek na mušlích víceméně mizí a kromě lepší mikrodynamiky se rozšiřuje také prostor nahrávek. Basy zůstávají trochu překvapivě srovnatelné, navíc v menším objemu, který trochu připomíná firemní magnetoplanární modely. HiFiMAN Edition S však každopádně představuje headset s přidanou audiofilskou hodnotou.

HIFIMAN EDITION S: 6 990 Kč
Rivalové: Na našem trhu momentálně chybějí

Přidat komentář