Diskuzní fórum - různé

Recenzia Lumia 950 XL v SV aj v iných médiách

Autor: Recenzia Lumia 950 XL v SV aj v iných médiách
Vloženo: 10.4.2016 17:00
Ahojte, po prečítaní recenzie na telefón Microsoft Lumia 950 XL v poslednom čísle SV ma moja manželka presvedčila, aby som reagoval. Sám sa podobným reakciám väčšinou vyhýbam, aby som nebol obvinený, že som zamestnancom tej ktorej firmy. No tentokrát mi to nejak nedá :-) . Takže čo sa týka výhrad k odomykaniu telefónu zvolenou biometrickou metódou iridoskopiou, zažívam podobné "de ja vu" ako pri čítaní recenzií na môj predchádzajúci telefón, ktorým bol Galaxy Note 4. V jeho prípade všetci recenzenti unisono kritizovali daktyloskopický senzor za údajne pomalú funkciu. Tak neviem, či ho všetci testovali so stopkami v rukách, alebo ako skutočný "user" z reálneho sveta. Akonáhle totiž telefón reálne používate, tak spomalenie o x milisekúnd oproti konkurencii nemáte možnosť postrehnúť. Je to iba marketingový údaj, ako užívateľovi je mi fuk, či sa jedná o ja neviem 400 ms alebo 500 ms. A v prípade zmienenej Lumie to zažívam opäť. Neviem ako presne ste to v SV testovali. V mojom prípade mi 950 XL ponúkla pri prvom nastavení naskenovanie mojej dúhovky. Zároveň bol na nastavovacej stránke prístup k funkcii "spresnenie", ktorú som ihneď použil a naskenoval dúhovku z cca 10 uhlov a vzdialeností. Trvalo to celé možno 1 minútu. Odvtedy mi iridoskopické odomykanie funguje dobre a to cez deň, po tme a dokonca aj cez slnečné okuliare. Ako užívateľ musím túto vysokú úspešnosť pri odomykaní pochváliť, pretože mi skutočne zjednodušila život. Je 1:1 porovnateľná s pocitom, ktorý mi prinášalo daktyloskopické odomykanie u Note 4. Plní teda svoj účel. Stopky pri tom síce nepoužívam, ale subjektívne nemám pocit, že by ma telefón počas odomykania nejak zdržiaval. Aj keď na volaní rýchlej zdravotnej pomoci to nemám odskúšané :-) . Mimochodom aj toto všetko píšem z mojej Lumie 950 XL pomocou funkcie Continuum a "replikátoru" MS Display Dock (HD-500), bluetooth klávesnice MS Wedge a bluetooth myši MS Sculpt. Chcem tým vlastne povedať, že všetci unisono opisujú tie isté "vady" od prapôvodného recenzenta a nikto sa nezamyslí nad ich odôvodnenosťou. Následne tvrdia všetky recenzie unisono to isté. Niečo podobné je nedostatok SW na platforme Windows Mobile 10. Opäť unisono všetky recenzie prichádzajú s tým istým tvrdením. Chápem, že keď budem hľadať, tak určite nájdem SW, ktorý chýba. No keď ho úmyselne nehľadám, tak mi skutočne nič nechýba. Mám SW na YouTube, ktorý síce nie je originál od Google-u, no práve to mu svedčí a na Androide som žiaľ tak dobrý program zdarma určite nenašiel (Android samozrejme používam tiež). Mám v telefóne výborné mapy, komerčné slovníky, wolfram a kopu hier a "hlúpostí". Výborný multimediálny prehrávač, skvelý MS Office LENS ... Neviem, ale zdá sa že s výnimkou Google aplikácií nič nechýba. Za to som dostal skvelé a hlavne rýchle prostredie a zbavil som sa bordelu, aký je vidno na androidných telefónoch (haldy ikôn, widgetov ...) a často neúčelnej miliardy aplikácií na Google Play, z ktorých taká pätina ani neplní svoj účel, ak už aj priamo neškodia. Za hlavnú devízu však považujem UWP, teda Universal Windows Platform, ktorá programátorovi aj užívateľovi veľmi zjednoduší život. A čo som oproti Note 4 stratil? Hlavne stylus, no stále dúfam, že ten od MS sa ešte objaví na trhu. A ešte jednu vec - C4Droid, čo je jediný funkčný C++ kompilátor a editor pre Android. Také niečo zatiaľ na Windows Mobile 10 ešte nie je, no ide o niekoľko mesiacov starú platformu, ktorá sa zatiaľ stále vyvýja a zdokonaľuje. Takže verím, že jedného dňa bude aj kompilátor. A keď nebude, tak si ho skúsim spraviť vo Visual Studio sám ako UWP :-) . No aby som len nekritizoval, tak záverom chcem recenziu z SV aj pochváliť. Oproti niektorým iným bola skutočne objektívnejšia a najmä, ako je to v prípade SV zvykom, bola na vysokej úrovni (a to aj po štylistickej a gramatickej stránke, čo dnes rozhodne nie je samozrejmosť). Som rád, že existujete a píšete. S pozdravom Váš verný čitateľ zo Slovenska Boris
Václav Bidlo
14.4.2016 23:51
Děkuji za kritický názor i určité ocenění recenze. Nejvíce prostoru věnujete odemykání telefonu metodou Iris, kterou považuji u tohoto telefonu za pomalejší než dobře fungující daktyloskopický zámek. Samozřejmě jsem to žádnými stopkami neměřil, ostatně nejde zde o samotný proces rozpoznání majitele, ale celý úkon při odemykání telefonu: vezmeme jej do ruky a bud při tom přiložíme prst na daktyloskopickou plošku, nebo jej ještě zvedneme k očím. Testovaný model po mně chtěl, abych se na něj díval z větší blízkosti, než obvykle sleduji displej při práci s telefonem. Není to velká komplikace, ale vnímám to jako úkon navíc, který má vliv na celkový čas strávený odemykáním telefonu. Jen dodávám, že mě poměrně často telefon vyzval, abych jej přiblížil více. V tomhle je pro mne aktuálně daktyloskopický zámek skutečně rychlejší, i když si vzpomínám, že první androidní kousky s rozpoznáváním otisků prstů také neodemykaly tak hladce jako ty dnešní a poměrně často chtěly dotyk opakovat. Někomu to může překážet, jinému ne, ale ten jev tady je a domnívám se, že stojí za to jej v recenzi zmínit bez ohledu na to, že je zmíněn i v jiných recenzích: to nepovažuji za opisování jednoho od druhého, ale spíše o shodnou zkušenost. Nepřu se o to, zda uživateli postačí při využití Lumie jako počítače aplikace nabízené výrobcem. Někdo má raději, když má k dispozici velkou řadu možností a může s mobilem dělat skoro vše, co si zamane, rubem je pak to, že si do přístroje může natahat i spoustu „harampádí“, jiný preferuje čistější styl a je smířen s tím, že mu toho tolik telefon nezprostředkuje, resp. vůbec to nepotřebuje. Nabídka Obchodu Store je bezesporu dostatečná, pokryje všechny základní potřeby, beze sporu je ale i to, že je výrazně chudší než nabízejí dvě konkurenční platformy. A faktem je i to, že ne všechny aplikace stažené ze Store jsou v současné době dostupné na připojeném monitoru, když Lumii necháme suplovat PC. Souhlasím však s Vámi, že platforma Windows 10 Phone se stále vyvíjí, takže se jistě brzy nadějeme zlepšení. Přiznám se, že využívat smartphone jako přenosné PC by mě lákalo, kdybych nebyl omezen nejen co do nabídky aplikací, ale i nutností tahat s sebou dost rozměrný dok. Tady už stojí za úvahu, zda není příjemnější koncept „USB počítače“ typu Asus Vivo Stick. Ale i v tomto případě, je to věc gusta a rodícího se typu přístrojů, vnímat něco jako přínosné nebo naopak zbytečné je zde výrazně věcí subjektivní. Proto také Váš názor respektuji a nesnažím se jej vyvracet, jen přikládám diskusní příspěvek. S pozdravem Václav Bidlo

Přidat komentář