Diskuzní fórum - video

4K Ultra HD a Blu-ray

Autor: Radek
Vloženo: 25.10.2016 16:40
Dobrý den. Rád bych věděl, jak se bude vyvíjet záznam obrazu na DVD nebo spíše na Blu-ray. Blu-ray nedosahuje rozlišení 4K Ultra HD(?). Pokud převládnou televizory s 4K Ultra HD, tak jak na nich bude či nebude patrný (ne)kvalitní obraz ze současných disků? Pokud se tato problematika řešila ve Stereu, tak prosím o číslo časopisu. Seženu si ho. Děkuji.
Radim
3.11.2016 12:29
Stejně jako DVD má svého následníka v podobě disků Blu-ray, které přinesly obraz s plným vysokým rozlišením, našel i dnes už vlastně klasický Blu-ray svého nového nástupce v Ultra HD Blu-ray, jenž poskytuje obraz nejen s ultra vysokým rozlišením, ale také s rozšířeným dynamickým (HDR) a barevným (REC.2020) rozpětím. Tyto disky dokážou pochopitelně přehrát jen nové BD přehrávače, které jsou však zpětně plně kompatibilní, tj. poradí si i se všemi dosavadními běžnými disky od CD až po BD, a svedou také "ponížit" záznam z disků Ultra HD-Blu-ray na roveň televizorů, které nepodporují ultra vysoké rozlišení či rozšířený dynamický a barevný prostor. Přehrávače Ultra HD Blu-ray byly uvedeny na trh v průběhu letošního roku, u nás jsou už k dostání např. výrobky Panasoniku (DMP-UB900 a UB700)a Samsungu (UBD-K8500), a v prodeji jsou i prvé Ultra HD Blu-ray disky, např. Lego příběh, Batman versus Superman, Velký Gatsby aj. Jejich ceny začínají zatím na cca 650 Kč. Obraz ze současných DVD a BD bude vyhlížet na 4K Ultra HD televizorech obdobně jako srovnatelný obraz z jiných zdrojů se stejným rozlišením, např. z televizního vysílání, streamu apod. Televizory si ho pochopitelně přepočítají do svého bodového rastru, ale vyšší ostrost ani rozlišení a tedy ani kvalitu mu samozřejmě nedodají.
Roman
11.12.2016 15:11
Dobrý den,všude se nabízí 4K ULTRA HD,OLED,SUHD a je to bez 3D. Proč? Kdyby se dal stáhnout nebo koupit Blue-Ray disc s filmem ve 3D s 4K rozlišením.....No nebylo by to úžasné....?
Redakce
13.12.2016 10:27
Vše o novém formátu Ultra HD Blu-ray, tj. o jeho parametrech, schopnostech, aktuální nabídce přístrojů i disků, najdete ve Stereu a Videu 1/2017, kde je i test Ultra HD Blu-ray přehrávačů Panasonic DMP-UB700 a Samsung UBD-K8500.

Přidat komentář